Tiyatrocular dirençlerini koruyor

Home / Basından / Tiyatrocular dirençlerini koruyor
Tiyatrocular dirençlerini koruyor

Tiyatrocular sanata karşı negatif politikalara rağmen dirençlerini koruyorlar. Çoğu kez kendi ürettikleri çözümlerle yollarına devam ediyorlar. Bunun en yakın örneği olarak Ankara’da açılan Bambu ve Aralık Sahne gösterilebilir.

Kımız Bozkır

Tiyatronun zorluklarla boğuştuğu ve tiyatrocuların hayallerinin çok gerisine düştüğü günlerdeyiz. Ama dünyamızın en eski ve malzemesi insan olan sanatı tiyatro, yoluna, yolculuğuna devam ediyor ve edecek tabii ki!

Şehirlerde yıkılan, dökülen, kapatılan salonların dışında kalan az sayıda salon ihtiyacı karşılayamıyor ve yüksek kiralarla mücadele etmek mümkün değil. Özelikle küçük salon oyunları ve alternatif tiyatrolar turne yapmak (ki bazı şehirler ve küçük yerlerde tek salon vardır) şöyle dursun kendi şehirlerinde bile oyun sergilemekte zorlanıyorlar. Zaten tiyatrocular salonlar açılsın, oyunlar sahnelensin yerine, sanata karşı negatif bir tavırla karşı karşıyalar. Gönüllülüklerini de katarak kendi çözümleriyle ilerleyerek direnç gösteriyorlar. “Tiyatro bitti” denilen bu günlerde umut olan ve çoğalan bu hareket; insanın kendine ait olan, oyuncu ve seyircinin doğal sahibini yani tiyatroyu diri tutuyor. Oyuncular, oyunlarını sahnelemeyi ve seyircisiyle buluşturmayı sürdürüyor.

ANKARA’YA İKİ YENİ SAHNE

Ankara’da da bu yıl açılan iki yeni sahne var. Bambu Tiyatro, yıllardır tahsisle oynadığı oyunlarını açtıkları Bambu Sahne’ye taşıyor. Ankara’ya 72 seyirci kapasiteli bir sahne kazandıran Bambu Tiyatro burada oyunlarının yanı sıra atölyeler ve çeşitli tiyatro çalışmaları da yapacak. Ve de zaten uzun zamandır çıkardıkları Bambu Tiyatro ve Kültür Sanat Dergisi’nin de merkezi burası artık.

Bambu Sahne’nin kurucusu Ozan Demircioğlu, “Salonu olmayan Ankara Tiyatro gruplarına ve turneye çıkan ama oyunları küçük salon oyunu olan ekiplere de sahnemizi açıyoruz” diyor. Ankara Kızılay/Kumrular Sk da olan merkezi konumda. Ankara’ya kazandırılan ikinci sahne ise Fareler Tiyatrosu’nun, Bakanlıklar/ Esat kavşağında açtıkları Aralık Sahne. Son hazırlıkları bitmek üzere olan Aralık Sahne de Nisan ayının ilk haftasında seyircisiyle buluşacak. 120 kişilik bir salon olan Aralık Sahne hareketli seyir yeri tasarımıyla; meydan sahne, katılımlı seyirci yerleşimi ve tek yönlü seyir alanı olarak dönüşebilen bir yapıda. Tiyatro, dans ve müzik atölyeleri yapılabilecek alanları da var. Aralık Sahneye ve kurucusu Onur Gazdağ’a yolunuz açık olsun diyoruz.

Sahne olarak bu mekânlar devasa dekor ve büyük sahne oyunlarına uymasa da, performans ağırlıklı, stilize dekorlu ya da boş alan kullanan, göstermeci biçim ve çağdaş tiyatro oyunları için ideal.

Leave a Reply

Your email address will not be published.